Araştırma Makalesi

Parapsikolojik Fenomenler Üstüne Bilimsel ve Felsefî Bir 6

A Scientific and Philosophical Investigation on Para-Psychologic Phenomena

Öz

Bu çalışma, beden dışı deneyimler, yakın ölüm deneyimleri ve lüsid rüyalar gibi psişik ve parapsikolojik fenomenler ile kuantum mekaniğinin popüler versiyonlarından birisi olan paralel evrenler yorumu arasındaki ilişkiyi konu edinmekte ve tartışmaktadır. Dolayısıyla burada bazı parapsikolojik hadiselerle bilim arasındaki ilişkide ortaya çıkan benzerlik ve uyumu göz ardı etmeden, bu ilişkinin boyutları ve bunların bizi götürebileceği bilimsel ve felsefî açmazlar, eleştirel ve çözümleyici bir yaklaşımla irdelenmektedir. Sonuçta ise, paralel evrenler teziyle söz konusu parapsikolojik fenomenler arasındaki ilişkilerin mantıksal sonuçlarından hareketle bir senteze gidilmektedir.
This paper intends to deal with and discuss the relationship between out of body experiences, near-death experiences, lucid dreams and theory of parallel universes, which is the popular version of quantum mechanics. Without disregarding the affinity in the fields of para-psychologic phenomena and science, it analyzes the degree of this affinity in these fields as well as the problems which seem to arise in the relation between para-psychologic phenomena and science. In the final analysis, it aims at establishing a synthesis according to logical results out of relations between the claims made by the theory of parallel universes and para-psychologic phenomena.

Detaylar

Sayı
Cilt: 4, Sayı: 1, Bahar 2004
Geliş Tarihi
09.03.2004
Kabul Tarihi
20.05.2004
Yayın Tarihi
31.05.2004
Dergi Bölümü
Araştırma Makalesi
Bilim dal(lar)ı
Felsefe ve Din Bilimleri,
İslam Felsefesi

Nasıl Atıf Yapılır

Efil, Şahin. “Parapsikolojik Fenomenler Üstüne Bilimsel Ve Felsefî Bir 6”. Marife 4/1. 31 Mayıs 2004. 157-169. https://doi.org/10.5281/zenodo.3343437.
Özet Görüntüleme: 79
PDF İndirme: 36

Dosya İndirmeleri

Dosya indirme bilgisi bulunmuyor.
DergiPark İstatistikleri: